Cmentarze

IMG_0018_upamietnienieStowarzyszenie Grupa Historyczna 15. Pułku Piechoty „Wilków” w Puławach postanowiło rozpocząć działalność mającą na celu upamiętnienie pochówków żołnierskich. Akcje będą polegały na umieszczaniu krzyży przy grobach wybitnych żołnierzy polskiego podziemia i walki zbrojnej, które są zaniedbane i zapomniane.

Naszą działalność rozpoczęliśmy od instalacji krzyża metalowego w Sobieszynie. 18 maja 2012 roku na cmentarzu parafialnym w Sobieszynie postawiliśmy krzyż przy grobie nieznanego żołnierza z 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK. Na tablicy widnieje pseudonim „Szatanek” oraz przybliżona data śmierci, która szacowana jest na czerwiec 1946 roku.
W tym momencie staramy się dotrzeć do większej ilości informacji.

Apelujemy do wszystkich naszych Czytelników, aby wysyłano na adres mailowy krawczyk.dan@gmail.com informacje o pochówkach, które wymagają opieki.


logo_SGH_15

Ewidencja mogił żołnierzy 15.pp „Wilków”


Tablica dla Andrzeja Migdala  ps. „Siapek”

siapek

Kolejne upamiętnienie związane z Owczarnią – strzelec Andrzej Migdal „Siapek” żołnierz oddziału wydzielonego do odbioru zrzutów
3 OP 15 PP „Wilków” AK pod dowództwem Mieczysława Zielińskiego „Krycha” zamordowany w Owczarni 4 maja 1944. Uroczystość miała miejsce 10.04.2016 r.
w Klementowicach.

 


 

Montaż krzyża w Baranowie

IMG_0031_baranow_pion1 czerwca 2012 roku na cmentarzu w Baranowie, członkowie Stowarzyszenia, postawili przy mogile żołnierzy AK – Władysława Henszke „Dżym” oraz Aleksandra Maruszaka „Żubr”. Obaj ponieśli śmierć podczas akcji na tartak w Żyrzynie.Montaż krzyża w Sobieszynie

IMG_9056_sobieszyn_pionNaszą działalność rozpoczęliśmy od instalacji krzyża metalowego w Sobieszynie. 18 maja 2012 roku na cmentarzu parafialnym w Sobieszynie postawiliśmy krzyż przy grobie nieznanego żołnierza z 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK. Na tablicy widnieje pseudonim „Szatanek” oraz przybliżona data śmierci, która szacowana jest na czerwiec 1946 roku.
W tym momencie staramy się dotrzeć do większej ilości informacji.